Chiu Hsia z Tchaj-wanu
Vystoupení tanečního souboru Chiu Hsia z Tchaj-wanu bylo další kulturní akcí, kterou jsme letos připomněli 115. výročí založení Lázní Skalka. Soubor přijel do Česka jen na pár dní jako host Frenštátských slavností a v rehabilitačním centru vystoupil v pátek 25. srpna 2017 na Lázeňském náměstí. To bylo i díky slunečnému počasí zaplněné na všech stranách diváky, kteří dokonce některé pohybové kreace tanečnic odměňovali i během skladeb spontánním potleskem. Určitě největší očekávání, zájem a posléze nadšení vzbudil u dospělých i dětských diváků "Lví tanec".
První bod programu nebyl nakonec taneční, ale ryze bubenický. A pěkně nabitý energií rytmů, které ve starověku sloužily jako nástroj k řízení válečníků na bitevním poli. Silné údery a dunění bubnů měly povzbudit odvahu bojovníků a urychlit spád bitvy.
Sólovým vystoupením byla ukázka Tai-či, které je přirovnáváno ke starodávnému umění wuji, jehož význam je "bez Hranic". Tai-či je vnitřní bojové umění, čínský meditační systém a také zdravotní cvičení, které se používá k posilování těla i ke kultivaci vnitřní síly.
Následoval tanec malých děvčat s lucernami, v němž se poprvé naplno rozzářily pestrobarevné kostýmy. Den luceren je v Číně obdobou našich Vánoc, kdy se doma shromažďují všichni členové rodiny a radostný tanec vyjadřuje společné světlo.
Obřad Chia Go Din poté představil jeden z nejstarších lidových tanců jihovýchodní Asie, plný energie a také lidového humoru. Následoval tanec s názvem Hakka, který symbolizoval práci dívek na čajových plantážích.
Vrcholným číslem celého programu byl rozhodně Lví tanec. V kostýmu "velkého" lva vystupovaly dvě osoby, tanečník a tanečice. Dva tanečníci musejí velice přesně koordinovat svoje pohyby, aby lva "oživili" a vyjádřili pozitivní energii. U nás se jim to podařilo dokonale, hlavně děti byly nadšené z toho, jak se lev plížil, skákal do výšky, mrkal a následně usnul :)
Závěrečné vystoupení vycházelo z bojových umění Wu Šu. Choreografie tohoto tance kombinuje různé prvky bojového umění etnické skupiny Han původem z východní Asie. Na konci tohoto tance používaly tanečnice i velké prapory.