Terapie tmou je terapeutický pobyt, který probíhá v dokonale zatemněných prostorách vily Mátma, kde klient tráví v naprosté tmě nejméně 7 dní. Pokud si to přeje, každý den za ním dochází terapeut - „opatrovník“, se kterým může mluvit o tom, jak se cítí a co prožívá. Během pobytu jsou také denně do vily dodávány nápoje a čerstvá, nutričně vyvážená strava podle individuálně sestaveného jídelníčku.
Terapie tmou

Terapie tmou je velice stará metoda sebepoznání, vycházející z původní tradice yangtik, praktikované mnichy v Tibetu, kteří ve tmě zůstávali až sedm týdnů. Je založena na senzorické deprivaci (absenci smyslových podnětů z vnějšího prostředí).
Popis Terapie tmou
Průběh Terapie tmou
Před zahájením pobytu ve tmě provede terapeut u klienta vstupní vyšetření. V rámci úvodního rozhovoru ho seznámí s průběhem terapie, přímo ve vile pak s obsluhou zařízení, instalovaných v objektu, s jejím vnitřním uspořádáním a s celkovým režimem. Klient si poté uloží své osobní věci a po několik minut má již za tmy možnost se v prostorách zorientovat. Poté je osvětlení vypnuto centrálně a klient je ve vile ponechán sám na dohodnutý počet dní (minimálně 7). Terapeut ho navštěvuje dle dohody. Pobyt ve tmě tráví každý podle svého. Ve tmě se dá spát, odpočívat, přemýšlet, cvičit, meditovat, psát, kreslit, modelovat, zpívat či hrát na hudební nástroj. Není dovoleno kouřit, pít alkohol ani používat jakékoliv elektronické přístroje. Doporučeno je „nedělat nic“. Na konci pobytu vyzvedne terapeut klienta, provede výstupní vyšetření a při závěrečném rozhovoru shrne průběh pobytu.
Účinky léčby tmou
- Léčba tmou je velmi velmi účinná jako prevence proti civilizačním nemocem - onkologickým onemocněním a poruchám metabolismu. Používá se například při obezitě, diabetu, kardiovaskulárních chorobách, cévních a mozkovým příhodách, syndromu vyhoření a únavovému syndromu (CFS).
- Je významnou léčebnou metodou, která regeneruje psychiku, zbavuje organismus psychických sedimentů i nánosů a umožňuje ukonejšit zneklidněnou, nejistou mysl. Terapie také přispívá k efektivnímu řešení osobních problémů.
- Zvolňuje a zpomaluje životní tempo.
- Rozvíjí citlivost smyslových receptorů (zraku, sluchu, čichu, hmatu i chuti).
- Umožňuje rozvoj kreativity, obrazotvornosti a různých vnitřních prožitků, které jsou za obvyklých okolností utlumeny.
- Umožňuje také nácvik extrémních zátěžových situací a zvyšuje odolnost proti jejich působení.
Současná medicína ráda léčí už existující, vyvinuté choroby, protože je to drahé, mohou se používat drahé přístroje, drahé léky, drahé léčebné postupy. To celému obrovskému průmyslu kolem zdraví, nebo spíše kolem nemocí, velmi vyhovuje. Vzniká mylný dojem, že lidé mohou činit skoro jakékoli přestupky ve svém přístupu ke zdraví, protože současná medicína je tak mocná, že skoro všechno zvládne. Zkrátka, že naše těla odložíme jako oděv do čistírny nebo auto do servisu a pak budeme pokračovat dál bez jakýchkoli změn. Ale tak to zdaleka není. Jsem hluboce přesvědčen, že povinností nás lékařů a dvojnásob těch, kteří pracují v odborných léčebných ústavech (v našem případě v Beskydském rehabilitačním centru), je stále urputně a někdy pro naše klienty možná i nepříjemně připomínat, že o své zdraví se musí starat především každý sám. Je to složitý problém, protože zdraví není jen zdravé tělo, ale i spokojený stav našeho nitra. A je to především prevence chorob, na kterou se dnes často zapomíná. Pobyt ve tmě, terapie tmou, má právě tento potřebný aspekt prevence hned v několika ohledech. Předně při pobytu ve tmě dochází k vyplavování hormonu melatoninu, který působí protinádorově a je účinný při prevenci civilizačních chorob. Při několikadenním pobytu v klidu a tmě, jen se sebou samým, se člověku může ve tmě „rozsvítit“, kde dělá ve svém životě chyby, kde je jeho hlavní problém. A také vás při dietní stravě během terapie tmou pochválí váš zažívací systém.
MUDr. Milan Bajgar
ředitel BRC
Vybavení vily Mátma
Budova má celoplášťovou protihlukovou izolaci, účinný vzduchotechnický systém a ústřední topení. Zvenčí se vstupuje do provozní místnosti, zařízené k uchovávání stravy a nápojů. Sousední, obývací část je vybavena pohodlným nábytkem (s oblými hranami a rohy), včetně polohovacího křesla a prostorného lůžka se speciální matrací. K dispozici jsou také cvičební a posilovací stroje. Na obývací část navazuje chodba se samostatným WC a s koupelnou se sprchovým koutem. V případě potřeby se může klient dovolat terapeutovi, zdravotní sestře nebo službu konajícímu lékaři. V zapečetěném boxu má k dispozici klíče, může si v případě potřeby kdykoliv odemknout, terapii ukončit a z vily odejít.
PhDr. Andrew Alois Urbiš
Odborným garantem a terapeutem (opatrovníkem) terapie tmou je PhDr. Andrew A. Urbiš, který absolvoval řadu pobytů ve tmě, nejdelší v délce 50 dnů. Je absolventem Filozofické fakulty University Palackého v Olomouci v oboru psychologie. Dlouhodobě se zabývá metodami čínské medicíny, feng-šuej, cvičením Tao-jin, ajurvérdou a homeopatií. Studoval na University of T. C. M. v Chengdu v Číně a v Maori centre na Novém Zélandě. Je autorem řady odborných publikací a projektů v oblasti celostní medicíny. Své praktické zkušenosti uplatňuje v poradenské praxi a zaměřuje se na diagnostiku příčin zdravotních problémů. Zajišťuje odborné služby Ordinace celostní terapie BRC.
Cena terapie tmou a rezervace
Pobyt ve vile Mátma je nejméně sedmidenní. Lze si však dohodnout i delší pobyt.
Cena terapie tmou: 2 500 Kč / den
V ceně je zahrnuto:
- Ubytování ve speciálně vybaveném apartmánu (více viz hlavní článek o terapii ve tmě)
- Celodenní vegetariánská strava sestavená dle individuálního metabolického somatotypu - včetně tekutin
- Konzultace s terapeutem v průběhu pobytu
- Nepřetržitá lékařská služba
- Certifikát o absolvování terapie
Rezervace pobytu ve tmě
- E-mailem: andrew.urbis@gmail.com
- Telefonicky: na č. 552 533 270, 734 580 973, út - čt od 8.00 do 14.00 hodin
- Osobně: u PhDr. Urbiše v ordinaci pracoviště celostní terapie v areálu BRC
Po rezervaci termínu u Dr. Urbiše je třeba do 14 dnů zaplatit zálohu ve výši 3 000 Kč, na jejímž základě bude provedena závazná rezervace.
Zbývající doplatek je třeba uhradit nejpozději jeden měsíc před datem nástupu na terapii tmou.
Vzhledem ke skutečnosti, že je o pobyty ve tmě je velký zájem, je důležité rezervovat termín i rok dopředu. V případě, že některý klient z různých důvodů odvolá svůj rezervovaný termín, je tento termín telefonicky nabídnut náhradníkům.